02/03-piger indkaldt til Talenttræning

Spillerne samles i Fredericia fra 31. januar til 3. februar

DHF har indkaldt følgende spillere til Talenttræning i Fredericia fra 31. janur til 3. februar:

Årgang 2002
Keeper
Mathilde Bengtson HIH
Andrea Nedergaard Gormsen GOG
Catrine Næss-Schmidt Silkeborg-Voel
Anna Villemoes Mejdal-Halgård

Venstre fløj
Maja Laursen Silkeborg-Voel
Johanne Uhrhammer Næsby IF
Nicoline Brock-Brandi Skanderborg
Stine Hell Hansen SINE Håndbold
Helena Sall Team Esbjerg HK
Sofie Sandager HEI/VRI
Ida Handrick VSH
Natalija Nikolic Herlev/Hjorten

Venstre back
Clara Essemann-Beck FIF
Emma Ernst Gandrup Skanderborg
Wilma Krautmeyer Team Esbjerg HK
Alberte Matzen Stadsholt SINE Håndbold
Thea Rasmussen Skanderborg
Camilla Rubæk HIH
Sofie Grand Bertelsen HIH
Ida Callisen Jørgensen Randers HK

Playmaker
Josephine Pytlick GOG
Melanie Carstensen FIF
Maria Berger Wierzba HEI/VRI
Caroline Friis HIH
Sofia Bro Stenholt Skanderborg
Kristina Ernst Silkeborg-Voel

Højre back
Maria Jensen GOG
Carla Høck Thomsen Silkeborg-Voel
Nanna Leth-Holm Viborg HK
Frida Gjandrup Krogh Møller Randers HK

Højre fløj
Clara Skøtt FIF
Thilde Frandsen Viborg HK
Rikke Vorgaard Ajax
Louise Hald HIH
Tania Knudsen Randers HK

Streg
Pernille Skov HIH
Lejla Krak FIF
Caroline Søeborg Thisgaard Team Esbjerg HK
Karen Klokker Poulsen VIES
Aliya Edelgaard Olsen Oure/GOG
Camilla Vinding Pedersen TTH Holstebro

Årgang 2003
Keeper
Mathilde Bisgaard Johansen Horsens HK
Mathilde Berner Rømer Ajax
Emilie Holst Firgaard HEI/VRI
Anne Christine Bossen HIH
Alberte Daugaard Christensen Virum

Venstre fløj
Julie Bjerregaard Mejdal-Halgård
Agnes Hartvig Wex GOG

Venstre back
Mathilde Høy Troelsen Mejdal-Halgård
Isabella Sørensen EH Aalborg
Louise Christensen Strandby-Elling
Julie Lilholt HEI/VRI
Laura Skytte Rødovre
Ida Due Jessen GOG

Playmaker
Anne Sofie Ottosen Møller HEI/VRI
Julie Bodholdt Steffensen HIH
Tea Tomassen Hein Mejdal- Halgård
Katrine Jacobsen Rødovre

Højre back
Anna Nørgaard FIF
Fie Schmidt-Nielsen HCO Ungdom
Karoline Petz Rødekro-Aabenraa
Alberte Ebler Skanderborg
Emilie Rasmussen FIF

Højre fløj
Sara Brixtofte GOG
Sille Cecilie Sorth Randers HK
Anastasija Marsenic VSH
Laura Abild Nielsen Silkeborg-Voel

Streg
Josefine Videbæk Silkeborg-Voel
Nanna Løvig Rasmussen Mejdal-Halgård
Thea Schytz Vesterdal HIH
Kirstine Bang Hermansen Strandby/Elling IF

Der kan blive indkaldt flere spiller i alle aldersgrupper

Områdeleder: Claus Kuno (HRØ & FHF) og Thomas Høst (JHF)
Talenttrænere: Tomas Laursen. Thomas Reeh Andersen, Kasper Godiksen Jensen, Pernille Kjær, Jes Nielsen, & Torben van Gogh
Målmandstrænere: Kim Andersen & Maja Bogetoft
Fysioterapeuter: Kathja Rasmussen & Martin Andersen
Herudover deltager talentansvarlige Flemming Dam Larsen

Bjerringbro Julecup 2019