04/05-piger indkaldt til Talenttræning

Der trænes i Kolding fra 17.-20. september

Følgende piger årgang 04/05 er indkaldt til DHf-talenttræning:

Keeper
Ida Marie Kaysen, GOG
Alberte Andersen, Køge Håndbold
Stine Skovbo Almind, SINE
Christine Hemmingsen, HIK
Nicoline Skærris, Horsens HK
Zahra Abou-Lebde, Odense Håndbold
Line Emilie Blom Jantzen, Silkeborg-Voel
Signe S. Rasmussen, Ribe HK

Playmaker
Caroline Gam Brønd Vidø, VIES
Emma Bækgaard, Ydun
Marie Bundgaard, Ikast F.S.
Astrid Leslie, Team Esbjerg
Ida Marie Wrang, Køge Håndbold
Julie Mathiesen, HIH
Ditte Hummelmose Tokkesdal, Silkeborg-Voel
Emillie Hansen, Skanderborg
Emily Aaen, VRI
Laura Brendstrup, VIES

Højre back
Anne Johansen, Ajax København
Anna Hviid Bang, GOG,
Johanne Sommer Asmussen, Silkeborg-Voel
Frederikke Christensen, Oure
Ida Damgaard, SINE
Signe Juul Abildgaard, Skive
Agnete Brendboldt, AGF
Julie Westerholm, Fredericia

Clara Stückler, Silkeborg-Voel

Venstre fløj
Ida Melin, Skanderborg
Julie Sall, Team Esbjerg
Signe Marie Hrenczuk, FIF
Sara Ibranovic, Ajax
Mathilde Vestergaard, Horsens
Astrid Riis, FIF
Johanna Keller, Strandby/Elling
Mille Lebech, AGF

Venstre back
Verona Rexhepi, Horsens
Laura Borg, Køge
Kamille Hauge Rasmussen, Roskilde
Thea Bøgholm, Silkeborg-Voel
Cecilia Hovgaard, HIH/Ikast
Emma Ditte Hørdum, Lyngby
Maja Pyndt, Ikast
Esther Lund, Roskilde
Dicte S. Andersen, Horsens

Streg
Emma Skipper Jensen, HIH
Mathilde Rosenlund Riken, Odense
Filippa Nedovic, Køge
Julia Due Holtorf, Rudersdal
Mia Brinch-Nielsen, Team Esbjerg
Amalie Vinther, Odense
Natasja Nielsen,Strandby/Elling
Sarah Kjær, Rødekro/Aabenraa
Boline Laursen, Skanderborg

Højre fløj
Frederikke Waage-Jensen, HIH
Lea Florin, Køge
Kirstine-Marie Heide, Team Esbjerg
Nicoline Astrid Vendelborg, TMS Ringsted
Laura Galle Hansen, Sønderjyske
Ellen Weber, FIF
Ida Gøtzshe, HIK
Emma Theilgaard, Hillerød

Der kan blive indkaldt yderligere spillere frem mod samlingen.

Områdeleder: Thomas Høst (JHF) og Claus Kuno (HRØ & FHF)
Talenttrænere: Thomas Reeh Andersen, Kasper Godiksen Jensen,
Jes Nielsen og Torben van Gogh
Målmandstrænere: Maja Bogetoft og Kim Andersen
Fysioterapeuter: Kathja Rasmussen og Martin Andersen
Mentaltræner: Lina Rask
Talentansvarlig: Flemming Dam Larsen
Herudover deltager Astrid Becker-Larsen, sportspsykolog fra Team Danmark fra fredag d. 18. til lørdag d. 19. september

 

SuppurtUS