JHF: Seedninger 1. division drenge

JHF har seedet i U15, U17 og U19 og forhåndsudtaget en række hold til 1. division

RANGLISTE U-15 DRENGE 1. DIVISION

Hold

Seedning

HEI, Skæring

1

Silkeborg-Voel KFUM

2

Herning f. H.

3

Hørning Håndbold

4

HF Mors

5

Vejle Idrætsefterskole

6

Ribe HK

7

Aars HK

8

Kolding IF

9

Skanderborg Håndbold

10

Ry Håndbold

11

Skibsby/Højene IF

12

Bjerringbro FH

13

Team Haderslev-Vojens

14

Rødekro-Aabenraa Håndbold

15

Aabybro HK

16

Hjallerup IF

17

Skjern Håndbold

18

Fredericia HK

19

Skive fH

20

Thy Håndbold

21

Viborg HK

22

Brabrand IF Håndbold

23

Frederikshavn FI

24

Team Favrskov Håndbold

25

Tvis

26

Struer Håndbold

27

AGF, Århus

28

ØBG Silkeborg

29

 

8 hold seedet forhåndsudtaget

21 hold i kval 1. runde - 7 puljer af 3 hold nr. 1 i puljerne er i 1. div.

14 hold i kval 2. runde - 4 puljer af 3 hold nr. 1 og nr. 2 er i 1. div., 1 pulje af 2 hold vinderen spiller i 1. div.

RANGLISTE U-17 DRENGE 1. DIVISION

Hold

Seedning

HF Mors / Skyum

1

ØBG Silkeborg

2

Fredericia HK

3

Aalborg Håndbold

4

Skjern Håndbold

5

TTH Holstebro Ungdom

6

SHEA U17 Skanderborg

7

Vejle Idrætsefterskole

8

Viborg Forenede Håndboldklubber

9

UH Esbjerg

10

Silkeborg-Voel KFUM

11

HEI/VRI

12

SINE Håndbold, Løgumkloster

13

Ikast Håndbold

14

Kolding IF

15

Ribe HK

16

Sønderborg Håndbold

17

AGF/Viby

18

Randers HH

19

Rødekro-Aabenraa Håndbold

20

Bjerringbro FH

21

BMI-Odder Alliancen

22

Hjørring Håndbold

23

Sæby HK

24

 

6 hold seeded forhåndsudtaget

18 hold i kval 1. runde 6 puljer af 3 hold, nr. 1 i puljerne er i 1. div.

12 hold i kval 2. runde 6 puljer af 2 hold, nr. 1 i puljerne er i 1. div.

RANGLISTE U-19 DRENGE LIGA

Hold

Seedning

HF Mors

1

Skanderborg Håndbold

2

Århus Håndbold

3

BSV Bjerringbro-Silkeborg Voel

4

UH Esbjerg

5

Aalborg Håndbold

6

Hørning Håndbold

7

TM Tønder Håndbold

8

TTH Holstebro Ungdom

9

Randers HH

10

Ikast Håndbold

11

Skjern Håndbold

12

Kolding IF

13

Grindsted GIF, Håndbold

14

 

8 hold seeded forhåndsudtaget

6 hold i kval 1. runde - 2 puljer af 3 hold nr. 1 er i 1. div.

4 hold i kval 2. runde - 2 puljer af 2 hold nr. 1 er i 1. div.

KILDE: JHF

Bjerringbro Julecup 2019