JHF: Seedninger til 1. div. kvalifikation

Mange hold slipper for at spille kvalifikation - fx alle hold i U18 drenge

Sådan ser seedningerne ud til JHF's 1. divisioner: 


U14 piger
15 hold forhåndsudtaget
12 hold i kval 1. rd. 4 puljer af 3 hold nr. 1 i puljerne er i 1. div.
8 hold i kval 2. rd. 2 puljer af 3 hold nr. 1 og 2 er i 1. div.
1 pulje af 2 hold, nr. 1 i 1. div.

Skanderborg Håndbold 1
Sønderris Sportsklub 2
Hammel GF 3
Silkeborg-Voel KFUM 4
Rødekro-Aabenraa Håndbold 5
Herning f. H. 6
Skive fH 7
Horsens HK 8
Løgstør HK 9
Strandby/Elling IF 10
HEI, Skæring 11
Ribe HK 12
Hornbæk SF 13
Holstebro Håndb.90 14
Nøvling IF 15
VRI, Risskov 16
Team Esbjerg HK 17
HF/VIF Mors 18
Ikast f. S. 19
AGF, Århus 20
Støvring Håndbold 21
Hørning Håndbold 22
Bjerringbro FH 23
Trelde GI 24
Fredericia HK 1990 25
Ry Håndbold 26
Vejle Håndbold Klub 27

U16 piger
7 hold forhåndsudtages – 18 hold spiller om 11 pladser
7 hold spiller kval. om plads i 2. div. (ingen aut. kvalificerede til 2. div.)


Skanderborg Håndbold 1
Silkeborg-Voel KFUM 2
Herning-Ikast Håndbold Ungdom 3
Randers HK 4
HEI/VRI 5
Viborg HK 6
SINE Håndbold, Løgumkloster 7
Team Esbjerg HK 8
EliteHåndbold Aalborg Ungdom 9
Mejdal-Halgård 10
TTH Holstebro Ungdom 11
Sønderjyske Ungdom 12
Ikast Håndbold 13
Horsens HK 14
Vejle Idrætsefterskole 15
Strandby/Elling IF 16
Hammel GF 17
Fredericia HK 1990 18
Skjern Håndbold 19
Aars HK 20
Hornbæk SF 21
AGF-Viby-Stavtrup 22
Hellebjerg Idrætsefterskole 23
HF/VIF Mors 24
BGI Akademiet IF, Hornsyld 25

U18 piger
7 hold forhåndsudtages – 9 hold spiller kval. om 7 pladser
2 hold spiller kval. om plads i 2. div. (ingen aut. kvalificerede til 2. div.)


Herning-Ikast Håndbold Ungdom 1
Skanderborg Håndbold 2
Randers HK 3
Silkeborg-Voel KFUM 4
Horsens HK 5
Viborg HK 6
Aarhus United 7
EliteHåndbold Aalborg Ungdom 8
TTH Holstebro Ungdom 9
Ikast Håndbold 10
Team Esbjerg HK 11
Sønderjyske Ungdom 12
HEI, Skæring 13
Ringkøbing-Skjern Håndbold 14
Aars HK 15
Kolding IF 16

U14 drenge
22 hold forhåndsudtages – 0 hold spiller kval.

Hørning Håndbold 1
Herning f. H. 2
HEI, Skæring 3
Silkeborg-Voel KFUM 4
HF Mors 5
Ry Håndbold 6
Skanderborg Håndbold 7
Ribe HK 8
Aars HK 9
Bjerringbro FH 10
Kolding IF 11
Skive fH 12
Team Haderslev-Vojens 13
Randers DH 14
Fredericia HK 1990 15
Dybbøl IU 16
Skjern Håndbold 17
Rødekro-Aabenraa Håndbold 18
Skibsby/Højene IF 19
UH Esbjerg 20
Hjallerup IF 21
AGF, Århus 22

U16 drenge
7 hold forhåndsudtages – 18 hold spiller kval. om 11 pladser
7 hold spiller kval. om plads i 2. div. (ingen aut. kvalificerede til 2. div.)


Skanderborg Håndbold 1
HF Mors / Skyum 2
Vejle Idrætsefterskole 3
SINE Håndbold, Løgumkloster 4
Skjern Håndbold 5
Ikast Håndbold 6
ØBG Silkeborg 7
Aalborg Håndbold 8
TTH Holstebro Ungdom 9
Herning f. H. 10
Hørning Håndbold 11
HEI/VRI 12
Rødekro-Aabenraa Håndbold 13
Fredericia HK 14
Sønderborg Håndbold 15
Viborg HK 16
Randers HH 17
AGF-Viby 18
Hellebjerg Idrætsefterskole 19
Silkeborg-Voel KFUM 20
UH Esbjerg 21
Team Favrskov Håndbold 22
Ribe HK 23
HSR Klakring 24
Løgstør HK

U18 drenge - alle hold kvalificeret til 1. div.
Skanderborg Håndbold 1
HF Mors 2
Silkeborg-Voel KFUM 3
Århus Håndbold 4
Aalborg Håndbold 5
UH Esbjerg 6
TTH Holstebro Ungdom 7
HC Midtjylland 8
AGF, Århus 9
Randers HH 10
TM Tønder Håndbold 11
Skjern Håndbold 12
Fredericia HK 13
Skive fH 14

Den tildelte seedning benyttes ved puljedannelsen. Såfremt man ikke kvalificerer sig i første forsøg, så bibeholdes seedningen i 2. runde. Såfremt man kommer fra 1. divisions kvalifikationsspillet, og skal deltage for 3. gang (2. divisions 2. runde), så bortfalder ens seedning helt. Puljer og spilleplan til kvalifikationsspillet offentliggøres senest den 24. august.

Kilde: JHF

Hummel