Tre årgange piger udtaget til Talenttræning

Der er tale om spillere fra årgang 02, 03 og 04

Følgende piger er udtaget til DHF-talenttræning i Fredericia fra 30. januar-2. februar:

Årgang 02/03:

Keeper:

Mathilde Bengtson HC Odense

Emilie Holst Firgaard HEI/VRI

Anne Christine Bossen HIH

Nanna Degn Mariegaard SEIF

Alberte Daugaard Christensen GOG

 

Venstre fløj:

Ida Trolle Handreck VSH

Maja Laursen Silkeborg-Voel

Lin Johannsen HIH

Maria Højgaard Horsens

Kathrine Hjorth Hansen HEI/VRI

 

Venstre back:

Emma Gandrup Ernst Skanderborg

Laura Skytte HIH

Julie Kragh Viborg HK

Clara Essemann-Beck FIF

Louise Christensen SEIF

Julie Lilholt Viborg HK

Signe Vetter Laursen Viborg HK

 

Playmaker:

Stella Muir Team Esbjerg

Thea Rasmussen Skanderborg

Maria Berger Wierzba HEI/VRI

Clara Munck Kvisgaard GOG

Sarah Neess Randers HK

Tea Tomassen Hein TTH

 

Højre back:

Maria Jensen GOG

Carla Høck Thomsen Silkeborg-Voel

Frida G Krogh Møller Randers HK

Alberte Ebler Skanderborg

Anna Nørgaard FIF

 

Højre fløj:

Maiken Skov Nielsen EH Aalborg

Thilde Frandsen Viborg HK

Tania Knudsen Randers HK

Sille Cecilie Sorth Randers HK

 

Streg:

Amanda Loft Skanderborg
Karen Klokker Poulsen Skanderborg

Caroline Søeborg Thisgaard Team Esbjerg

Nanna Løvig Rasmussen Mejdal-Halgård

Josefine Videbæk Silkeborg-Voel

Caroline Duelund GOG

 

Årgang 04:

Keeper:

Ida Marie Kaysen GOG/Oure

Alberte Andersen GOG/Oure

Stine Skovbo Almind Skanderborg

Sarah Nørregaard Thomsen Team Esbjerg

Christine Hemmingsen HIK

 

Venstre fløj:

Ida Melin Skanderborg

Signe Marie Hrenczuk FIF

Anine Christensen Rødekro-Aabenraa

Sara Ibranovic Ajax København

Mathilde Vestergaard Trelde GI

 

Venstre back:

Verona Rexhebi Horsens HK

Laura Maria Borg Thestrup Køge Håndbold

Kamilla Hauge Rasmussen Roskilde Håndbold

Isabella Poulsen Herning FH

Thea Bøgholm Silkeborg-Voel

 

Højre back:

Anne Johansen Køge Håndbold

Anna Hviid Bang HC Odense

Frederikke Christensen FIF

Johanne Sommer Asmussen Herning FH

 

Højre fløj:

Thea Sørensen Løgstør HK

Frederikke Waage-Jensen Næstved/Herlufshol m

Lea Florin Lyngby

Nicoline Astrid Vendelborg Ringsted

Mathilde Vestergaard Sørensen Skanderborg

 

Playmaker:

Emma Ditte Hørdum Lyngby

Emilie Hansen Skanderborg

Annika Solberg Dalsager VRI

Emily Aaen VRI

Julie Mathiesen Skanderborg Håndbold (foto)

Ditte Hummelmose Tokkesdal Silkeborg-Voel

 

Streg:

Emma Skipper Jensen Aabybro HK

Mathilde Rosenlund Riken HC Odense

Filippa Nedovic Køge Håndbold

Mia Brinch-Nielsen Team Esbjerg

Julie Due Holtorf Rudersdal

 

Områdeleder: Thomas Høst (JHF) og Claus Kuno (HRØ & FHF)  

Talenttrænere:  Thomas Reeh Andersen, Kasper Godiksen Jensen,    Jes Nielsen og Torben van Gogh  

Målmandstrænere:  Kim Andersen  

Fysioterapeuter:  Kathja Rasmussen og Martin Andersen  

Herudover deltager talentansvarlig Flemming Dam Larsen

 

Kilde: DHF

 

Generation B ny