Drenge udtaget til DHF-sommerlejr

Der er tale om årgangene 04 og 05

Følgende er udtaget til sommerlejren:

Venstrehåndet back
Hjalte Lykke 04 GOG Håndbold
Kristoffer Vestergaard 04 HF Mors / Skyum
Lasse Vilhelmsen 05 Vejle Idrætsefterskole
Markus Bugge 05 Kolding IF
Markus Falk Ibsen 04 HC Midtjylland
Mathias Thane Knudsen 05 Skanderborg Håndbold
Nikolaj Larsson 04 Nordsjælland Håndbold
Philip Møller Hansen 05 Roskilde Håndbold
Victor Ahrends Bøllingtoft 04 Ajax København

Højre fløj
Andreas Aagren Johansen 04 Roskilde Håndbold
Laurits Norn Kristensen 04 HC Midtjylland
Lukas Holm 05 Skanderborg Håndbold
Mads Aarhus Lauridsen 05 Ribe HK
Oscar Mccormick 05 Oure I.E. HK
Victor Ilsøe 04 Bjerringbro FH

Højrehåndet back
Andreas Tesgaard Nielsen 05 Gunslevholm Idrætsefterskole
Andrew Wismann 04 Nordsjælland Håndbold
Axel Kaj Larsen 05 Vejle Idrætsefterskole
Bertram Simonsen 04 HC Midtjylland
Christopher Lindbjerg Ekmann 04 Herning f.H
Denis Krak 05 FIF
Emil Oxenvad Tonnesen 05 Oure I.E. HK
Frederik Bak 05 Vejle Idrætsefterskole
Frederik Emil Pedersen 05 Oure I.E. HK
Gustav Salling Pedersen 05 Oure I.E. HK
Joachim Pedersen 04 Skanderborg Håndbold
Jonas Bjerregaard 04 Fredericia HK
Mads Bjergfelt 04 Roskilde Håndbold
Magnus Rahbek Sand 04 Silkeborg-Voel KFUM
Malthe Hejsel 04 Fredericia HK
Sebastian Haubro Petersen 05 Oure I.E. HK
Simon Klarskov Larsen 05 Oure I.E. HK
Simon Pedersen 04 Ribe HK
Simon Skovhus Jensen 04 HEI Skæring Håndbold
Tobias Tombak 04 GOG Håndbold
Valdemar Hansen 04 GOG Håndbold

Målvogter
August Secher Lihn 05 Oure I.E. HK
Hans Christian Borg Damkjær
Hansen 04 HC Midtjylland
Kasper Vang Jørgensen 04 GOG Håndbold
Kristian Schmidt Panduro 05 Nordsjælland Håndbold

Streg
Jacob Jensen 04 BSH
Jonas Dehn Nielsen 05 HF Mors / Skyum
Kasper Teglgaard Pedersen 05 Vejle Idrætsefterskole
Konrad Hubert Hübner 04 Nordsjælland Håndbold
Mads Emil Winterskov Møller 04 Skanderborg Håndbold
Morten Kaalund Dahlgaard 04 Skanderborg Håndbold
Simon Humlegaard 05 GOG Håndbold
Tobias Gregers Schmidt 05 Sønderborg Håndbold

Venstre fløj
Aksel Lau Bendtsen 05 Sydøstsjællands Idrætsefterskole
Frederik Jægerum 04 GOG Håndbold
Hector Emil Villadsen 05 HC Midtjylland
Laurits Hoffmann 04 GOG Håndbold
Mathias Kragh Pedersen 04 Nordsjælland Håndbold
William Enoch Dalby 05 Oure I.E. HK

Herudover deltager følgende spillere 25.-27. maj (hjemrejse kl. 13.30 (efter frokost)
Bastian Qazi Schou Nielsen 05 Oure I.E. HK
Loui Nøhr 05 Ajax København
Oscar Riedel Lentz 04 FIF
Rasmus Juhl Thomsen 04 Kolding IF

Og følgende spillere deltager 27.-29. maj (mødetid kl. 16.30)
Tobias Kragh Jacobsen 05 SINE Håndbold, Løgumkloster
Malte Julius Eichhorst 04 Roskilde Håndbold
Mikkel Hjorth Helmers 04 GOG Håndbold
Simon Meinby Lundorf 04 HF Mors / Skyum

Områdeledere: Martin Holmgaard Pedersen (Øst) og Søren Baadsgaard (Vest)
Talenttrænere: Mads Hjortshøj, Martin Hjortshøj, Rasmus Jensen, Søren Fisker, Laurids Søgaard, Tobias Thorsen og Jacob Pedersen
Målmandstrænere: Mikkel Hansen og Tim Winkler
Fysioterapeuter: Carsten Havndrup og Lasse Andsbjerg
Talentansvarlig: Søren S. Frydendal